روان کننده بتن و انواع آن

روان کننده بتن یکی از بهترین انتخاب‌هایی است که می‌توانید برای روان کردن بتن استفاده کنید. روان کننده‌های مختلفی هستند که می‌توانید از آن استفاده کنید.

روان کننده‌ها به روان و کاهندگی آب بتن کمک می‌کند. با خروج آب از بتن عدد اسلامپ افزایش می‌یابد. طبیعی است که با بالا رفتن عدد این آزمایش، بتن روان می‌شود.

عدد اسلامپ عددی است که با استفاده از آزمایش اسلامپ مشخص می‌شود. این عدد نشان می‌دهد بتن زمانی که در ساختمان به کار گرفته شود؛ تاچه میزان افت خواهد کرد.

در صورتی که شما هم مشتاقید تا درباره خواص روان کننده‌ها و حتی مضرات آن‌ها اطلاعات بیشتری به دست آورید؛ تا انتها با وب سایت خدمات مهندسی همراه باقی بمانید. 

انواع روان کننده بتن

انواع روان کننده بتن:

فوق روان کننده کربوکسیلاتی:

کاربرد فوق روان کننده کربوکسیلاتی در مقایسه با دیگر روان کننده‌ها کاملاً متفاوت می‌باشد. ماده پایه تمام روان کننده‌ها با یکدیگر متفاوت است. پایه این روان کننده کربوکسیلیک اتر است.

این محصول دارای نوعی زنجیره جانبی نیز هست. زنجیره‌های جانبی که موجب شده مقدار مجاز مصرف آن در بتن ۱/۱۵-۲/ می‌باشد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در هر روان کننده بتن باید مورد برسی قرار گیرد؛ میزان افزایش عدد اسلامپ می‌باشد. این فوق روان کننده می‌تواند عدد اسلامپ را تا ۱۲ نمره افزایش دهد.

فوق روان کننده

فوق روان کننده نفتالینی:

فوق روان کننده نفتالینی بر پایه نفتالین تولید می‌شود. نفتالین ماده‌‌ای است که به کاهندگی آب و درگیر کردن بتن می‌پردازد. میزان مجاز مصرف آن در بتن نیز /۸-۱/ می‌باشد.

یکی از مهم‌ترین مواردی که باعث شده این محصول خاص باشد؛ استفاده از آن در مناطق معتدل و گرم می‌باشد. همچنین این روان کننده بتن می‌تواند میزان عدد اسلامپ را تا ۱۸ افزایش دهد.

فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده لیگنو سولفات بتن:

این روان کننده یکی از روان کننده‌های مایع برای بتن است. مهم‌ترین تاثیر آن روی ذرات بتن می‌باشد. از این رو به عنوان یک روان کننده قوی شناخته می‌شود.

توجه داشته باشید که فوق روان کننده لیگنو سولفات بتن تاثیری کندگیری شده دارد. میزان مصرف مجاز آن ۸/۰ تا ۳/۰ می‌باشد. همچنین عدد اسلامپ را تا ۲۱ افزایش می‌دهد.

روان کننده‌های لینگو سولفات یکی از روان کننده‌هایی هستند که فاقد کلرید می‌باشند. از این رو با بیشترین میزان افزایش عدد اسلامپ در بتن مواجه می‌شوند.

از جمله مزایایی که استفاده از این روان کننده بتن در بر دارد می‌توان به پمپاژ ساده‌تر بتن اشاره کرد. همچنین این روان کننده دارای کمترین خطر جدا شدگی و آب انداختن بتن میان هم نوعان خود می‌باشد.

هزینه کمتر و در عین حال کارایی بیشتر در شرایط گرما موجب شده تا فروش فوق روان کننده بتن ( لیگنو سولفات بتن ) بیشتر از هم نوعان خود باشد، همچنین می‌تواند برخی از مشکلات بتن ریزی با روان کننده‌ها را نیز به طور کامل از میان بردارد.

روان کننده مایع

روان کننده و افزودنی‌های دیگر:

به طور کلی روان کننده‌ها میزان آب موجود در ذرات بتن را کم می‌کنند. همین موضوع به جای گیری بهتر بتن در قالب کمک می‌کند. بنابراین شما یک ملات با چسبندگی بیشتر دارید.

روان کننده‌های بتن را می‌توان جزء دسته رزین‌های نمکی دسته بندی کرد. این رزین‌های نمکی در اکثر اوقات به رنگ قهوه‌‌ای هستند. صورت فیزیکی آن‌ها نیز معمولاً مایع یا پودری می‌باشد.

روی بسته بندی روان کننده بتن خوب، روش استفاده از آن ذکر شده است. از این رو از استفاده از بسته‌های بی‌نام و نشان بپرهیزید.
توجه داشته باشید که نسبت‌هایی که روی بسته بندی به آن‌ها اشاره می‌شود مهم هستند. چرا که در صورت استفاده بیشتر از روان کننده، نه تنها تاثیری مشاهده نمی‌کنید؛ بلکه موجب تضعیف بتن نیز می‌شود.

اگر بخواهیم یک میزان کلی برای استفاده از آن‌ها ذکر کنیم به ۲۵۰-۳۰۰ m۱ مایع به ازای هر ۵۰ kg سیمان اشاره می‌کنیم. همچنین در صورتی که روان کننده به صورت مایع بود ۲۰-۳۰ gr پودر در هر ۵۰ kg سیمان به کار گرفته شود.

نکته‌‌ای که هنگام استفاده از روان کننده‌های مایع باید در نظر داشته باشید این است که این روان کننده‌ها باید پیش از افزوده شدن؛ با آب مخلوط شود. سپس آن را به مخلوط بتن بیفزایید.

در استفاده از روان کننده بتن‌های پودری باید ابتدا مواد خشک را با یکدیگر ترکیب کنید. سپس زمانی که این مواد یکدست شدند؛ به آن‌ها آب بیفزایید.

از دیگر افزودنی‌های بتن که می‌توانند در کنار روان کننده‌ها به کار گرفته شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مقاوم کننده‌ها
  • هوازارها
  • ضدیخ‌ها
  • تندگیر کننده‌ها و کندگیر کننده‌ها

روان کننده بتن سیمان

روان کننده بتن و تاثیر آن بر مقاومت بتن:

بتن‌ها را از مواد ارزان قیمت تهیه می‌کنند. مواد ارزان قیمتی همچون سنگ ریزه‌ها، آب و مقداری مواد معدنی دیگر. ترکیب این مواد با یکدیگر ماده‌‌ای سخت به نام بتن به ما می‌دهد که مقاومت بالایی دارد.

اما افزودن مواد دیگری که کمی گران‌تر هستند بتن مقاوم‌تری به ما می‌دهد. نام این بتن، بتن توانمند یا High Performance Concrete (به اختصار HPC) است.

از جمله خواص این بتن می‌توان به مقاومت بالا، مدول الاستیسیته، کارایی و نفوذپذیری بالاتر اشاره کرد. روان کننده بتن یکی از موادی است که به خاطر این خواص به بتن توانمند افزوده می‌شود.

از روان کننده‌ها برای عدم تغییر در شرایط خاص و یا تغییر در چند متغیر برای تقویت عملکرد بتن استفاده می‌شود. همچنین برای ساده‌تر شدن عملیات بتن ریزی از آن استفاده می‌کنند.

همچنین زمانی که بتن ریزی به هر دلیلی به تاخیر می‌افتد؛ با استفاده از روان کننده‌ها می‌توان برای ایجاد تاخیر در گیرایش بتن به کار گرفت. البته همیشه توصیه می‌شود عملیات اخلاط بتن در محل پروژه صورت گیرد.

در برخی مکان‌ها گرمای بیش از اندازه هوا موجب می‌شود عدد اسلامپ کاهش یابد. با استفاده از روان کننده‌ها می‌توانند این شاخص را نیز در کنترل خود در آورند.

یکی دیگر از ویژگی‌های روان کننده بتن؛ جلوگیری از خطر جدا شدگی و آب انداختگی بتن می‌باشد. با این حساب میزان مقاومت بتن را نیز در شرایط خاص افزایش می‌دهد.

نکته مهمی که هنگام استفاده از این ماده برای افزایش مقاومت باید در نظر داشته باشید این است که انواع روان کننده بتن مختلف می باشد. پس از هر کدام باید به جا استفاده کرد.

تاثیر روان کننده بتن

انواع روان کننده با تاثیر بر مقاومت بتن:

روان کننده‌های لیگنو سولفات یکی از روان کننده‌هایی هستند که فاقد کلرید می‌باشند. از این رو با بیشترین میزان افزایش عدد اسلامپ در بتن مواجه می‌شوند.

از جمله مزایای روان کننده بتن می‌توان به پمپاژ ساده‌تر بتن اشاره کرد. همچنین روان کننده‌ها دارای کمترین خطر جدا شدگی و آب انداختن بتن میان هم نوعان خود می‌باشند.

مزایای روان کننده بتن

مزایای استفاده از روان کننده‌های بتن:

اولین دلیلی که از روان کننده‌ها استفاده می‌کنند این است که عدد اسلامپ را تحت سلطه خود در آورند. روان کننده‌ها می‌توانند موجب افزایش این خواصیت شوند. همچنین در شرایط گرما که این عدد به شدت کاهش می‌یابد؛ آن را به ثباتی نسبی می‌رساند.

با افزایش میزان آب در بتن، بتن ریزی سخت و خسته کننده می‌شود. زمانی که آب به میزان مشخصی و در زمان درست کاهش یابد؛ یک بتن ریزی ساده و سریع خواهید داشت که قالب گیری آن نیز به سرعت صورت می‌گیرد.

از دیگر مزایای روان کننده بتن می‌توان به کاهندگی عیار سیمان اشاره کرد. همچنین این ماده می‌تواند مقاومت فشاری بتن را نیز به صورت چشمگیری افزایش دهد.

برخی از تولید کنندگان بتن از مواد مرغوب برای تولید استفاده نمی‌کنند. همچنین زمانی که بخواهید هزینه‌ها را کاهش دهید؛ چاره‌‌ای جز استفاده از بتن‌های با سنگ‌های نامرغوب ندارید.

استفاده از روان کننده بتن موجب می‌شود این سنگ‌های نامرغوب عملکرد بهتری داشته باشند. همچنین یکی از مزایای این روان کننده‌ها این است که می‌توانند با این سنگ‌ها عجین شوند.

بتن روان می‌تواند در هر جایی نفوذ کند. از این رو در سساختمان‌هایی که حصیری آن‌ها بسیار به یکدیگر نزدیک است لازم است از یک روان کننده خوب استفاده شود. چرا که روان کننده‌ها می‌توانند میان شیارهای پر از میلگرد نیز نفوذ کنند.

قابلیت استفاده در قالب‌هایی که نازک هستند و پمپاژ ساده‌تر بتن از دیگر مزایای این محصول است. این محصول را می‌توان در انواع سیمان‌های مختلف استفاده کرد و از مزایای آن بهره برد.

بیشترین کاربرد روان کننده بتن؛ بتن ریزی کف می‌باشد. چرا که این محصول می‌تواند موجب افزایش مقاومت فشاری و یکدستی در کف شود.

در برخی مکان‌ها آوردن آب سخت است. در این مکان‌ها می‌توان از روان کننده استفاده کرد. چرا که روان کننده‌های بتن میزان نیاز به آب این ماده را کاهش می‌دهند. روان کننده‌ها می‌توانند میزان چسبندگی بتن را نیز افزایش دهند.

مزایای استفاده از روان کننده بتن در بتن‌های شکل پذیر:

  • کاهش میزان آب اخلاط
  • افزایش کارپذیری در بتن
  • حباب سازی مفید در بتن
  • جلوگیری از آب اندازی یا ته گرفتن
  • جلوگیری از جمع شدگی خمیر بتن
  • افزایش یکنواختی

معایب روان کننده بتن

معایب روان کننده بتن:

در صورتی که به میزان ذکر شده روی بسته بندی روان کننده توجه نکنید؛ ممکن است دچار مشکلات بسیاری شوید. از جمله این مشکلات می‌توان به کندگیری بیشتر و جداشدگی در بتن اشاره کرد.

استفاده بازهم کمتر از مقدار ذکر شده می‌تواند مشکل ساز باشد. چرا که موجب آب انداختن بتن و در نتیجه واپاشیدگی بتن خواهد شد. از این رو توصیه شده همیشه مقدار متوسط که در این مقاله خدمات مهندسی به آن اشاره کردیم یا مقداری که روی بسته بندی ذکر شده را در نظر داشته باشید.

استفاده از محصول با کیفیت این مشکل را ندارد. اما در صورتی که از روان کننده بتن بی‌کیفیت استفاده کنید؛ ممکن است حباب‌هایی از هوا در بتن شما ایجاد شود.

ترکیباتی که به عنوان روان کننده‌های مختلف شناخته می‌شوند روان کنندگی متفاوتی دارند. این میزان را باید در نظر داشته باشید تا بتوانید متوسط زمان گیرش بتن خود را حساب کنید. برای کاهش این بازه زمانی می‌توانید از تسریع کننده‌ها استفاده کنید.

نکات ایمنی استفاده از روان کننده‌ها:

این محصول یکی از مواد شیمیایی است که برای تولید بتن استفاده می‌شود. از این رو بهتر است هنگام استفاده از آن دستکش و لباس کار داشته باشید.

این محصول به هیچ وجه نباید در تماس با چشم یا پوست باشد. چرا که این دو اندام حساسیت بالایی نسبت به مواد تشکیل دهنده روان کننده بتن دارند.

در صورتی که هنگام کار با روان کننده تماس پیدا کردید هر چه سریعتر آن را بشویید. سپس به پزشک مراجعه کرده و از دارو استفاده کنید تا مشکلی ایجاد نشود.

روان کننده بتن محصولی است که برای بهبود روان شدن بتن و قالب گیری بتن استفاده می­شود. شما عزیزان می توانید برای اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل نمایید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خودرا با ما درمیان بگذارید

اینماد
logo-samandehi

خانه

ثبت نام

ثبت آگهی

مجله ها